Zápas o Ukrajinu se přesouvá do vesmíru. Rusko odmítá prodloužit využití ISS.

76126x 13. 05. 2014 1 čtenář

Moskva nevyhoví žádosti Spojených států o prodloužení využití Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po roce 2020. Uvedl to v úterý místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin. Podle jeho slov Američané také nebudou moci využívat ruské raketové motory při startech vojenských střel.

Kreml také rozhodl o zákazu používání amerického navigačního systému GPS na území Ruska, který začne platit od 1. června, uvedla agentura Reuters.

Série opatření je odpovědí na zpřísnění amerických technologických sankcí, které Washington nedávno uvalil na Rusko kvůli krizi na Ukrajině a anexi Krymského poloostrova.

V jejich důsledku americká NASA začátkem dubna pozastavila veškerou spolupráci s Ruskem. Výjimkou byla Mezinárodní vesmírná stanice, kam v současné době dopravují astronauty pouze ruské rakety Sojuz.

To, že by spolupráci na ISS mohly ovlivnit americké sankce proti Rusku, naznačil Dmitrij Rogozin už koncem dubna. „Pokud je jejich cílem zasadit úder ruskému raketovému sektoru, pak recipročně vystaví (riziku) své astronauty na ISS,“ citovala agentura Interfax Rogozina.

Na vesmírné stanici je v současné době šest kosmonautů. Dva znich jsou Američané, tři Rusové a jeden Japonec.

Nad tím co rusové resp. Putin, Lavrov a další předvádějí (vraždění lidí v Kyjevě při demonstracích, anexí Krymu atd..) zůstává rozum stát. Planeta Země se řítí do další studené války.

zdroj: novinky.cz

Podobné články

7 komentářů k "Zápas o Ukrajinu se přesouvá do vesmíru. Rusko odmítá prodloužit využití ISS."

 • Martin Horus Martin Horus napsal:

  Gravitace je parádní film, byl jsem na tom s dětmi v Imaxu, ani jsem nelitoval koupi filmu na Blu-ray. S Vesmírnou mechanikou to zas tak přehnané to není, na občasné Hollywoodské klišé, je to docela v normálu.

  • S. S. napsal:

   Těch klišé tam bylo celkem dost. I když – uznávám – proti filmům jako Armagedon , Moonraker, nebo dokonce Starwars či Startrek jich bylo relativně málo.

   Ale třeba proti filmu Apollo 13 (tam byly špatně jen nepatrné detaily) nebo i Vesmírná Odyssea (vezmeme-li v potaz jen vykreslení potenciálně realizovatelné techniky) jich zase bylo celkem hodně.

   • Martin Horus Martin Horus napsal:

    Odyssea kniha i film je klasika, hlavně na svou dobu realizace filmu absolutní technický skvost, kup nebo even. stáhni Blu-ray verzi, ono to pak dostává ještě více jiného a nádherného vizuálního prostoru.
    Mise Apollo bych zrovna tady už asi nepitval, jen to slovo slyším a mám husí kůži, tím myslím realitu, ne film, ten docela ušel.
    A co se týče StarWars, myslím, že realizace myšlenky není zas špatná a od věci, takhle podobně to v naši Galaxii vypadá a ani mentální schopnosti tzv. Jediové což je sice ve filmu pro publikum fiktivní náboženská organizace, ale je o nich jasná zmínka už v odkazech starého předdynastického Egypta.

    • S S napsal:

     Odyseu jsem viděl dvakrát v kině, doma u televize to podle mne není ono. Zajímavé bylo i zpracování ve formě audiopořadu v Planetáriu

     Apolla klidně rozeberme. Ona cesta k Měsíci není zase o topik technicky obtížnější, než třeba cesta Sojuzu k ISS (on byl koneckonců ten Sojuz na cestu k Měsíci projektovaný). Jen to vyžaduje zhruba 10x větší raketu a minimálně 10x víc peněz.
     U kosmického programu (nejen Apollo) jsem si celkem dost důkladně do detailů z různých stran prověřoval fungování, a nenašel nic, co by ty lety vyvracelo.

     Jinak: ve filmu Apollo 13 se můžete podívat, že byl točen ve vzduchu. Ve scéně, kde sní astronaut o výstupu, je vidět, jak mu u nohy zůstává viset obláček prachu.
     To by se ve vakuu nestalo.

     Starwars považuji jen za pohádku ve scifi kulisách. V tomhle se ale asi neshodneme. Fantastické tam například je, jak hrdinové stále vědí, kde je ve Vesmíru „dole“.

 • Martin Horus Martin Horus napsal:

  Pro toho kdo rád kouká na naší Zemi z vesmíru doporučuji podívat se zde Live přenos z ISS : http://www.exoplanety.cz/zabery-zeme-zive/

Napsat komentář