Zástupce Bílého domu připustil využití geoinženýrství

3771x 16. 07. 2013 1 čtenář

Expert Bílého domu John P. Holdren připustil, že je třeba se zabývat geoinženýrstvím:

Můj osobní názor je, že musíme nechat geoinženýrství stále na stole a dívat se na něj velmi pozorně, protože by se mohlo stát, že bychom ho mohli potřebovat použít.

Nebezpečí geoinženýrství je samozřejmě v tom, že mi stále nerozumíme dostatečně tomu systému, abychom předpověděli následky na naše zásahy. Takže je tu stále nebezpečí, že pokud se pokusíte o inženýrský zásah ve velkém měřítku, že uděláte vlastně něco, co bude mít postranní efekty, které budou horší, než-li to, co jste se vlastním zásahem snažili změnit.

Byly diskutovány možnosti, jak geoinženýrství provádět. Klasickým příkladem je umístit reflexní částice na orbitální dráhu Země, které by odrážely část slunečního světla a tím bychom zabránili přehřívání Země způsobené produkcí skleníkových plynů (oxidu uhličitého…). Současné závěry konstatují, že by to bylo velmi drahé a problematické umístit ty věci na oběžnou dráhu kolem Země a stejně by to neřešilo celý problém. Protože například to nezabrání, aby se oxid uhličitý vázal na některé …?… v oceánech, což způsobuje jejich otravu mořským živočichům žijících na útesech, a kteří potřebují ke svému životu vápník. Též to neřeší atmosférický přesun tepla po planetě Zemi. Reflexní částice by totiž postihly pouze viditelné spektrum energie, ale nepostihlo by to infračervené záření…

 

Podobné články

Napsat komentář