Ztracená sfinga z Gízy: existovala u pyramid v Gíze druhá sfinga?

2132x 26. 11. 2019 2 čtenáři

Pečlivá analýza historie starověkého Egypta a studium archeologických důkazů naznačuje, že na planině v Gíze, poblíž pyramid, stála ještě druhá sfinga. Tvrdí to výzkumník Bassam El Shammaa, který hledáním této ztracené sfingy strávil desetiletí. Nejde jen o to, že druhou sfingu zmiňovali i staří Egypťané, o její existenci psali i Římané, Řekové a Muslimové. Sfinga byla pravděpodobně zničena někdy mezi lety 1000 a 1200 našeho letopočtu.

Záhadné zmizení

Sfinga, která dnes v Gíze stále stojí, měla pravděpodobně společnici, která je nyní pohřbena pod tunami písku. A tak pod planinou v Gíze leží jedna z největších záhad starověkého Egypta. Její zmizení vypadá, jakoby se stalo za záhadných okolností. Naštěstí máme k dispozici několik informací, tvrdících, že byla opravdu skutečná a že kdysi rovněž střežila pyramidy.

V případě chybějící sfingy nejde o výmysl nějakého bláznivého a senzacechtivého spisovatele. Bassam El Shammaa je učenec a nadšený egyptolog, který hledáním ztracené sfingy strávil velkou část svého života. Jeho poznatky dávají dokonalý smysl. Na čem je zakládá?

Podívejme se na historii velkého a mocného Egypta. Téměř po celé zemi se nacházely sfingy. Co je zásadní – vždycky, když byla v dané oblasti sfinga, tak byla v její blízkosti i sfinga druhá. Kdyby sfinga stála osamoceně, bylo by to opravdu velkou anomálií. EL Shammaa si myslí, že existence dvou sfing ve své blízkosti daleko více odráží víru lidí ve starověkém Egyptě, která byla založena na dualitě.

Lev a lvice

Při svých výzkumech egyptolog nasbíral množství starých textů, archeologických důkazů a záběrů ze satelitů NASA. Vše hovoří ve prospěch jeho informací. „Pokaždé, když narazíme na kult Slunce, objevuje se v něm lev na jedné a lvice na druhé straně, sedící k sobě zády,“ uvedl El Shammaa.

Další egyptologové upozorňují na tamní mýtus o stvoření. Bůh zapadajícího Slunce Atum porodí syna Shu a dceru Tefnut, a to ve formě lva a lvice. Podle některých vědců měly sfingy zosobňovat právě tyto bohy.

Druhá sfinga tedy pravděpodobně měla podobu lvice. Kde je jí však konec?  El Shammaa si myslí, že ji kdysi zasáhl silný blesk a došlo k velkému poškození. Důkazy o tomto tvrzení našel v takzvaných Textech pyramid. Texty pyramid jsou rozsáhlým souborem náboženských textů, které byly původně napsány na stěnách vnitřních komor některých pyramid.

Slova boha Tuna vypadala v jednom z textů takto: “byl jsem se dvěma, nyní jsem zůstal s jednou.” Znamená to, že se něco strašného muselo přihodit. Teorie o druhé sfinze podporují ne jen důkazy, které se vynořily po analýze textů a ikonografie. Výzkumník se také vytasil s důkazy ze satelitních snímků od NASA. Díky fotografické studii SIR-C/X-SAR bylo možné analyzovat hustotu geologických vrstev, které tvoří monumenty na planině v Gíze. V místě, na kterém měla být ona sfinga, se skutečně nachází stavba, kterou samotná NASA označila.

Archeolog Michael Poe s tvrzením o druhé sfinze souhlasí, o její existenci je skálopevně přesvědčen. Tvrdí, že starověké texty s ní souhlasí také. No a jak jdeme více a více na dřeň minulosti Egypta, tak nacházíme stále více důkazů o existenci této druhé sfingy v podobě lvice.

El Shammaa tedy předložil své důkazy, které po celé desetiletí sbíral. Nyní už stačí dostat povolení k archeologickým vykopávkám.

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Patenty faraonů

Poznatky o vědecké a technické úrovni doby faraonů budou muset být radikálně přepsány, a to včetně dosavadních vědomostí o znalostech astronomie, biologie, chemie, geografie a matematiky.

Patenty faraonů – po kliknutí na obrázek budete přesměrování na Eshop Sueneé

Podobné články

Napsat komentář